git init

  • مدرس: علی بیگدلی
  • تاریخ انتشار: 1402/05/10
  • تعداد بازدید: 153

Git Init

دستور git init اولین دستوری است که در Git اجرا می کنید. دستور git init برای ایجاد یک مخزن خالی جدید استفاده می شود. برای ساخت یک پروژه موجود به عنوان پروژه Git استفاده می شود. چندین دستور Git در داخل مخزن اجرا می شود، اما دستور init می تواند خارج از مخزن اجرا شود.دستور git init یک زیر شاخه .git را در فهرست کاری فعلی ایجاد می کند. این دایرکتوری فرعی تازه ایجاد شده حاوی تمام meta data های لازم است. این metadata ها را می توان به Objects، refs و فایل های موقت دسته بندی کرد. همچنین یک اشاره گر HEAD برای شاخه اصلی مخزن مقداردهی اولیه می کند.

 

ایجاد اولین repository

سیستم کنترل نسخه Git به شما امکان می دهد پروژه ها را بین توسعه دهندگان به اشتراک بگذارید. برای یادگیری Git، درک این موضوع ضروری است که چگونه می توانیم یک پروژه در Git ایجاد کنیم. مخزن دایرکتوری است که شامل تمام داده های مربوط به پروژه است. همچنین ممکن است بیش از یک پروژه در یک مخزن وجود داشته باشد.ما می توانیم یک مخزن برای پروژه های خالی و موجود ایجاد کنیم. بیایید نحوه ایجاد یک مخزن را درک کنیم.

 

یک مخزن برای یک پروژه خالی (جدید) ایجاد کنید

برای ایجاد یک مخزن خالی، خط فرمان را در دایرکتوری مورد نظر خود باز کنید و دستور init را به صورت زیر اجرا کنید:

git init

دستور بالا یک مخزن .git خالی ایجاد می کند. فرض کنید می خواهیم یک مخزن git روی دسکتاپ خود بسازیم. برای انجام این کار، Git Bash را روی دسکتاپ باز کنید و دستور بالا را اجرا کنید. خروجی زیر را در نظر بگیرید:

دستور بالا یک مخزن .git را در دسکتاپ مقداردهی اولیه می کند. اکنون می توانیم فایل هایی را برای کنترل نسخه در این مخزن ایجاد و اضافه کنیم.

ایجاد یک مخزن برای یک پروژه آماده

در این حالت تفاوت خاصی با عملکرد سابق نخواهد بود و کافیست به دایرکتوی که پروژه شما در آنجا قرار دارد بروید. و سپس دستور git init را مجدد اجرا نمایید:

git init

با این تفاوت که این بار تمامی فایل هایی که در آن پوشه قرار داشتند در حافظه git خواهد ماند.

ما می‌توانیم تمام فایل‌های ردیابی نشده را با دستور git status لیست کنیم:

 git status    

ایجاد یک مخزن و یک دایرکتوری به طور همزمان برای یک پروژه

دستور git init به ما این امکان را می دهد که یک مخزن خالی جدید و یک دایرکتوری با هم ایجاد کنیم. مخزن خالی .git در زیر دایرکتوری ایجاد می شود. فرض کنید من می خواهم یک مخزن خالی با نام پروژه ایجاد کنم، سپس می توانیم با دستور git init این کار را انجام دهیم. دستور زیر را در نظر بگیرید:

# git init NAME_OF_THE_DIRECTORY
git init myproject