اصطلاحات git

  • مدرس: علی بیگدلی
  • تاریخ انتشار: 1402/05/09
  • تعداد بازدید: 181

اصطلاحات Git
Git ابزاری است که اصطلاحات گسترده ای را پوشش می دهد، که اغلب برای کاربران جدید، یا کسانی که اصول Git را می دانند اما می خواهند استاد Git شوند، می تواند دشوار باشد. بنابراین، ما به توضیح مختصری در مورد اصطلاحات پشت ابزارها نیاز داریم. بیایید نگاهی به اصطلاحات رایج بیندازیم.

Branch

شعبه نسخه ای از مخزن است که از پروژه اصلی کاری جدا می شود. این یک ویژگی ضروری است که در اکثر سیستم های کنترل نسخه مدرن موجود است. یک پروژه Git می تواند بیش از یک شعبه داشته باشد. ما می‌توانیم بسیاری از عملیات‌ها را روی تغییر نام، فهرست، حذف و غیره شاخه‌مانند Git انجام دهیم.

Checkout

در Git، اصطلاح پرداخت برای عمل سوئیچینگ بین نسخه های مختلف یک موجودیت هدف استفاده می شود. دستور git checkout برای جابجایی بین شاخه ها در یک مخزن استفاده می شود.

Cherry-Picking

چیدن گیلاس در Git به این معنی است که مقداری commit از یک شاخه به شاخه دیگر اعمال شود. اگر اشتباه کردید و تغییری به شعبه اشتباهی انجام دادید، اما نمی‌خواهید کل شعبه را ادغام کنید. می توانید commit را برگردانید و آن را در شاخه دیگری انتخاب کنید.

Clone

کلون git یک ابزار خط فرمان Git است. برای ایجاد یک کپی از مخزن هدف یا شبیه سازی آن استفاده می شود. اگر من یک کپی محلی از مخزن خود را از GitHub بخواهم، این ابزار اجازه می دهد تا یک کپی محلی از آن مخزن را در فهرست محلی شما از URL مخزن ایجاد کنید.

Fetch

برای واکشی شاخه ها و برچسب ها از یک یا چند مخزن دیگر، همراه با اشیاء لازم برای تکمیل تاریخچه آنها استفاده می شود. این شاخه های ردیابی از راه دور را به روز می کند.

Head

HEAD نمایش آخرین commit در شعبه پرداخت فعلی است. ما می توانیم سر را مانند یک شاخه فعلی در نظر بگیریم. وقتی شاخه‌ها را با git checkout تغییر می‌دهید، ویرایش HEAD تغییر می‌کند و به شاخه جدید اشاره می‌کند.

Index

نمایه Git یک منطقه مرحله بندی بین فهرست کاری و مخزن است. از آن به عنوان شاخص برای ایجاد مجموعه ای از تغییرات استفاده می شود که می خواهید با هم انجام دهید.

Master

Master یک قرارداد نامگذاری برای شاخه Git است. این یک شاخه پیش فرض از Git است. پس از شبیه سازی یک پروژه از یک سرور راه دور، مخزن محلی حاصل تنها شامل یک شعبه محلی است. به این شاخه شاخه «مستر» می گویند. به این معنی که "master" شاخه "پیش فرض" یک مخزن است.

Merge

ادغام فرآیندی است برای کنار هم قرار دادن یک تاریخ دوشاخه. دستور git merge به شما کمک می کند تا داده های ایجاد شده توسط git branch را بگیرید و آنها را در یک شاخه واحد ادغام کنید.

Origin

در Git، "origin" اشاره ای به مخزن راه دور از پروژه ای است که در ابتدا شبیه سازی شده بود. به طور دقیق تر، به جای آن URL مخزن اصلی استفاده می شود تا ارجاع دهی بسیار آسان تر شود.

Pull/Pull Request

اصطلاح Pull برای دریافت داده از GitHub استفاده می شود. تغییرات روی سرور راه دور را در دایرکتوری کاری شما واکشی و ادغام می کند. دستور git pull برای ایجاد یک Git pull استفاده می شود.

درخواست‌های کششی فرآیندی است که توسعه‌دهنده به اعضای تیم اطلاع می‌دهد که یک ویژگی را تکمیل کرده‌اند. هنگامی که شاخه ویژگی آنها آماده شد، توسعه دهنده یک درخواست کشش را از طریق حساب سرور راه دور خود ارسال می کند. درخواست کشش همه اعضای تیم را اعلام می کند که باید کد را بررسی کرده و آن را در شاخه اصلی ادغام کنند.

Push

اصطلاح فشار به آپلود محتوای مخزن محلی در یک مخزن راه دور اشاره دارد. فشار دادن یک عمل انتقال تعهدات از مخزن محلی شما به یک مخزن راه دور است. فشار دادن قادر به بازنویسی تغییرات است. هنگام هل دادن باید احتیاط کرد.

Rebase

در Git، اصطلاح rebase به فرآیند انتقال یا ترکیب یک دنباله از commit ها به یک تعهد پایه جدید گفته می شود. Rebasing بسیار سودمند است و فرآیند را در محیط یک گردش کار شاخه‌بندی ویژگی تجسم می‌کند.

از یک درک محتوا، rebasing تکنیکی برای تغییر پایه شاخه شما از یک تعهد به تعهد دیگر است.

Remote

در Git، اصطلاح remote مربوط به مخزن راه دور است. این یک مخزن مشترک است که همه اعضای تیم برای تبادل تغییرات خود از آن استفاده می کنند. یک مخزن راه دور در یک سرویس میزبان کد مانند سرور داخلی، GitHub، Subversion و موارد دیگر ذخیره می شود.

در مورد یک مخزن محلی، یک کنترل از راه دور معمولاً درخت فایلی از وضعیت فعلی پروژه را ارائه نمی دهد، به عنوان یک جایگزین، فقط از داده های نسخه سازی .git تشکیل شده است.

Repository

در Git، Repository مانند یک ساختار داده است که توسط VCS برای ذخیره متادیتا برای مجموعه ای از فایل ها و دایرکتوری ها استفاده می شود. این شامل مجموعه ای از فایل و همچنین تاریخچه تغییرات ایجاد شده در آن فایل ها است. Repositories در Git به عنوان پوشه پروژه شما در نظر گرفته می شود. یک مخزن تمام داده های مربوط به پروژه را دارد. پروژه های مجزا دارای مخازن مجزا هستند.

Stashing

گاهی اوقات شما می خواهید شاخه ها را تغییر دهید، اما روی قسمت ناقص پروژه فعلی خود کار می کنید. شما نمی خواهید یک کار نیمه تمام را متعهد کنید. Git stashing به شما این امکان را می دهد. دستور git stash به شما این امکان را می‌دهد تا بدون اینکه شاخه فعلی را انجام دهید، شاخه را تغییر دهید.

Tag

برچسب ها یک نقطه را به عنوان یک نقطه خاص در تاریخچه Git نشان می دهند. برای علامت گذاری مرحله ارتکاب به عنوان مهم استفاده می شود. ما می توانیم یک commit را برای مراجعات بعدی برچسب گذاری کنیم. در درجه اول، برای علامت گذاری نقطه اولیه پروژه مانند v1.1 استفاده می شود. دو نوع تگ وجود دارد.

برچسب سبک وزن
برچسب مشروح

Upstream and Downstream

اصطلاح بالادست و پایین دست مرجع مخزن است. به طور کلی، upstream جایی است که شما مخزن را از (منبع) شبیه سازی کرده اید و downstream هر پروژه ای است که کار شما را با کارهای دیگر ادغام می کند. با این حال، این شرایط به مخازن Git محدود نمی شود.

Git Revert

n Git، اصطلاح revert برای برگرداندن برخی commit استفاده می شود. برای برگرداندن یک commit از دستور git revert استفاده می شود. این یک دستور undo type است. با این حال، این یک جایگزین سنتی خنثی سازی نیست.

Git Reset

در Git، عبارت reset مخفف لغو تغییرات است. برای بازنشانی تغییرات از دستور git reset استفاده می شود. دستور git reset دارای سه شکل اصلی فراخوانی است. این فرم ها به شرح زیر است.

  • soft
  • mixed
  • hard

 

Git ignore

در Git، اصطلاح ignore برای مشخص کردن فایل‌هایی که عمداً ردیابی نشده‌اند استفاده می‌شود که Git باید نادیده بگیرد. این بر فایل هایی که قبلاً توسط Git ردیابی شده اند تأثیر نمی گذارد.

Git Diff

 یک ابزار خط فرمان است. این یک دستور Git چند منظوره است. هنگامی که اجرا می شود، یک تابع diff را در منابع داده Git اجرا می کند. این منابع داده می توانند فایل ها، شاخه ها، commit ها و غیره باشند. برای نشان دادن تغییرات بین commit، commit و درخت کاری و غیره استفاده می شود.

Git Flow

GitFlow یک مدل انشعاب برای Git است که توسط Vincent Driessen توسعه یافته است. برای همکاری و مقیاس تیم توسعه بسیار خوب سازماندهی شده است. Git flow مجموعه ای از دستورات Git است. بسیاری از عملیات مخزن را تنها با یک فرمان انجام می دهد.

Git Squash

در Git، اصطلاح اسکواش برای له کردن commit های قبلی به یکی استفاده می شود. اسکواش گیت یک تکنیک عالی برای تغییرات خاص گروهی قبل از ارسال آنها به دیگران است. با دستور قدرتمند rebase تعاملی می توانید چندین commit را در یک commit ادغام کنید.

Git Rm

در Git، عبارت rm مخفف حذف است. برای حذف فایل های فردی یا مجموعه ای از فایل ها استفاده می شود. عملکرد کلیدی git rm حذف فایل های ردیابی شده از فهرست Git است. علاوه بر این، می‌توان از آن برای حذف فایل‌ها از فهرست کار و فهرست مرحله‌بندی استفاده کرد.

Git Fork

چنگال یک کپی تقریبی از یک مخزن است. Forking یک مخزن به شما این امکان را می دهد که آزادانه تغییرات را بدون تأثیرگذاری بر پروژه اصلی آزمایش و اشکال زدایی کنید.

استفاده عالی از استفاده از چنگال برای پیشنهاد تغییرات برای رفع اشکال. برای حل مشکلی که پیدا کرده اید، می توانید:

  • مخزن را fork کنید.
  • اصلاح را انجام دهید.
  • یک درخواست pull را به صاحب پروژه ارسال کنید.

ثبت دیدگاه


نکته: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

دیدگاه کاربران (0)


هیچ دیدگاهی ثبت نشده است می توانید اولین نفر باشید