sqlite چیست؟

  • مدرس: علی بیگدلی
  • تاریخ انتشار: 1402/05/05
  • تعداد بازدید: 310

SQLite چیست

SQLite یک کتابخانه نرم افزاری است که سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای را ارائه می دهد. Lite در SQLite از نظر تنظیم ، مدیریت پایگاه داده و منابع مورد نیاز به معنای سبک است.

SQLite دارای ویژگی های قابل توجه زیر است:

  • serverless
  • self-contained
  • zero-configuration
  • transactional

serverless

به طور معمول ، RDBMS مانند MySQL ، PostgreSQL و غیره برای کار کردن به فرایند جداگانه ای از سرور نیاز دارد. برنامه هایی که می خواهند به سرور پایگاه داده دسترسی پیدا کنند از پروتکل TCP / IP برای ارسال و دریافت درخواست استفاده می کنند. این معماری مشتری / سرور نامیده می شود.

نمودار زیر معماری مشتری / سرور RDBMS را نشان می دهد:

SQLite از این طریق کار نمی کند و برای اجرا نیازی به سرور ندارد.

پایگاه داده SQLite با برنامه دسترسی به پایگاه داده ادغام شده است. برنامه ها با پایگاه داده SQLite به طور مستقیم از پرونده های پایگاه داده ذخیره شده روی دیسک تعامل دارند.

نمودار زیر معماری بدون سرور SQLite را نشان می دهد:

self-contained

SQLite مستقل است یعنی به حداقل پشتیبانی سیستم عامل یا کتابخانه خارجی نیاز دارد. این باعث می شود که SQLite در هر محیطی به خصوص در دستگاه های تعبیه شده مانند آیفون ، تلفن های اندرویدی ، کنسول بازی ، دستگاه پخش رسانه دستی و غیره قابل استفاده باشد.

SQLite با استفاده از ANSI-C ساخته شده است. کد منبع به صورت یک sqlite3.c بزرگ و فایل هدر آن sqlite3.h در دسترس است. اگر می خواهید برنامه ای استفاده کنید که از SQLite استفاده می کند ، فقط باید این پرونده ها را در پروژه خود رها کرده و با کد خود کامپایل کنید

 

zero-configuration

به دلیل معماری بدون سرور ، نیازی به "نصب" SQLite قبل از استفاده ندارید. هیچ فرآیند سروری وجود ندارد که نیاز به پیکربندی ، شروع و متوقف شدن داشته باشد.

علاوه بر این ، SQLite از هیچ پرونده پیکربندی استفاده نمی کند.

 

transactional

تمام معاملات در SQLite کاملاً با ACID سازگار است.

به عبارت دیگر ، تمام تغییرات در عملیات ها به طور کامل است یا اصلاً اتفاق نمی افتد حتی در صورت بروز یک وضعیت غیرمنتظره مانند خرابی برنامه ، قطع برق یا خرابی سیستم عامل.

 

ویژگی های متمایز SQLite

SQLite از انواع پویا برای جداول استفاده می کند. این بدان معنی است که شما می توانید هر مقداری را صرف نظر از نوع داده در هر ستون ذخیره کنید.

SQLite به یک اتصال پایگاه داده اجازه می دهد تا همزمان به چندین پرونده پایگاه داده دسترسی پیدا کند. این ویژگی های خوبی مانند پیوستن به جداول در پایگاه های داده مختلف یا کپی کردن داده ها بین پایگاه ها در یک دستور واحد را به همراه دارد.

SQLite قادر به ایجاد پایگاه داده های حافظه ای است که کار با آنها بسیار سریع است.